KatalogMonet
    Polskie monety obiegowe i kolekcjonerskie
 

Katalog Monet - polskie monety obiegowe i kolekcjonerskie - Czyszczenie monet

    Czyszczenie monet jest bardzo trudnym i odpowiedzialnym zajęciem. Niektórzy kolekcjonerzy uważają, że czyszczenie monet jest niepotrzebne i każde zabrudzenie traktują jako naturalny stan rzeczy pojawiający sie z czasem na monecie. Inni natomiast czyszczą każde zabrudzenia znajdujące się na monetach aby do złudzenia przypominały one stan prawie menniczy. Czyszczenie monet stanowi więc subiektywny i indywidualny problem każdego kolekcjonera. Pewne jest natomiast, że jest to czynność skomplikowana i przy niedostatecznej wiedzy i umiejętnościach można nawet zniszczyć monetę. Dlatego niedoświadczeni i początkujący kolekcjonerzy powinni skorzystać z usług firm numizmatycznych zajmujących się profesjonalnym czyszczeniem monet.  jest to opłacalne jeśli moneta posiada określoną wartość, gdyż takie usługi kosztują odpowiednią cenę. Na pewno nie powinno się czyścić samemu lustrzanek, gdyż są to monety szczególnie wrażliwe na wszelkiego rodzaju dotyk i bardzo łatwo je uszkodzić. Nie powinno się również czyścić patyny, gdyż stanowi ona naturalną ochronę monety przed czynnikami zewnętrznymi. Wielu kolekcjonerów uważa ponadto, że patyna jest ozdobą monety i są gotowi zapłacić za taki numizmat większą cenę. Są jednak zabrudzenia, szczególnie na starych monetach, których usunięcie może znacznie przyczynić się do poprawy stanu i jakości, wyostrzenia napisów, znaków menniczych czy zapobiegnie dalszej degradacji monety. Różne numizmaty, zależnie od tego, z czego są zrobione, należy czyścić inaczej. Wszystkie przedstawione w tym artykule sposoby służą tylko i wyłącznie celom informacyjnym. Jeśli zamierzasz czyścić swoje monety robisz to na własną odpowiedzialność.


Monety cynowe:

    Przy czyszczeniu tych monet należy zachować szczególną ostrożność, gdyż metal ten wchodzi w reakcję z wieloma środkami chemicznymi zmieniając nieodwracalnie swoje właściwości. Monety cynowe należy czyścić w roztworze kwasowym 2-5%.

Monety złote i platynowe:

    Przy monetach złotych i platynowych sprawa jest prostsza, gdyż metale te nie wchodzą w reakcje chemiczne. Drobne zabrudzenia można usunąć acetonem, spirytusem lub benzyną. Należy do tego użyć miękkiego tworzywa by nie porysować monety.

Monety srebrne:

    Srebro, w odróżnieniu od złota, wchodzi w reakcję chemiczne z wieloma substancjami. Domowym sposobem czyszczenia srebra jest pasta do zębów. Sprawdza się ona przy lekkich zabrudzeniach. Nie należy jednak używać do czyszczenia szczoteczki do zębów ani tym podobnych przedmiotów, gdyż twarde włosie może zarysować monetę. Silniejsze zabrudzenia należy usuwać za pomocą kwasku cytrynowego.

Monety miedziane i mosiężne:

    Miedź wraz z różnymi domieszkami jest najczęstszym składnikiem monet. Jest to metal nieszlachetny łatwo wchodzący w reakcję chemiczne z innymi związkami, dlatego przy czyszczeniu takich monet trzeba zachować największą ostrożność. Przy niewielkich zabrudzeniach dobrą metodę stanowi woda z mydłem, natomiast zabrudzenia mocniejsze usuwamy za pomocą 5% roztworu ługu sodowego lub 5% kwasu solnego.